Generation Terrorists » Forum
Sign up   |   Start new thread   |   Lost password?   |   Edit profile   |   Member List   |   myGT   |   Blog
Keyword
From
To
 

I bought Cornflakes, then I was poor.
Mesh Posted: Sun Apr 17 13:50:31 2005 Post | Quote in Reply  
  Just thought this was slightly humourus and intersting story.


THERE'S AN E-MAIL bumping around cyberspace that, because gas prices are approaching $3 per gallon, tries to put things in perspective on your next trip to the pump. In an effort to soothe your angst, the missive points out that Lipton Iced Tea costs $9.52 per gallon, and Gatorade costs $10.17 per gallon. Diet Snapple? $10.32 per gallon.
Great. But what exactly does this have to do with filling a gas tank? I don't fill my tank with iced tea. Or Gatorade. I don't even fill it with Diet Snapple though I have noticed my car might be developing a Buddha belly.


The rest is here

http://www.insidebayarea.com/bayarealiving/ci_2666766



 
libra Posted: Sun Apr 17 14:21:23 2005 Post | Quote in Reply  
  They're talking about where I live!!


 
Mouse Posted: Sun Apr 17 14:30:14 2005 Post | Quote in Reply  
  I'm going to broke and healthy when I move out. :*(

Mouse


 
Mesh Posted: Sun Apr 17 15:19:42 2005 Post | Quote in Reply  
  libra said:
>They're talking about where I live!!

No reasong to be excited about that in this case.


 
Mark Posted: Sun Apr 17 16:25:04 2005 Post | Quote in Reply  
  damn... that's some expansive food. lol, but it's not only in the US, it's also happening here.


 
libra Posted: Sun Apr 17 17:19:49 2005 Post | Quote in Reply  
  meshuggah said:
>libra said:
>>They're talking about where I live!!
>
>No reasong to be excited about that in this case.

yah, i know, but still, it's sort of funny to see an article from the bay area pop up on gt.


 
Cherry_Moon Posted: Mon Apr 18 11:37:16 2005 Post | Quote in Reply  
  i have a solution.
Ramen
and
a Sam's club membership.
buy a barrel of peanut butter
and a gallon of jelly for the price of a snapple.


 
Mesh Posted: Mon Apr 18 11:39:39 2005 Post | Quote in Reply  
  If you shop right, you can get 2 weeks worth of food(that still tastes decent) for around $40. Thats, breakfast, lunch, dinner, and snacks. Thats how I do it.


 
Ed Posted: Tue Apr 19 19:34:44 2005 Post | Quote in Reply  
  meshuggah said:
>If you shop [and eat] right, you can get 2 weeks worth of food(that still tastes decent) for around $40.


 



[ Reply to this thread ] [ Start new thread ]