Generation Terrorists » Forum
Sign up   |   Start new thread   |   Lost password?   |   Edit profile   |   Member List   |   myGT   |   Blog
Keyword
From
To
 

Cost of Living in your Country
CorDrine Posted: Wed Feb 21 10:19:09 2007 Post | Quote in Reply  
  Would just like to know how much things cost in your country. Do share.

To start: State your countries exchange rate vs US. Eg US$1 is to S$1.50

Next state how much each of these things cost in your country:

1. Transportation from your home to your sch/work place.
2. Regular Lunch cost
3. Nice fancy dinner cost
4. Water and Electrity Bills per month, for how many person.
5. Cable TV cost per month, what do you get for it?
6. How much does a can of coke cost?
7. How much does a McDonald Value Meal cost?
8. How much does 10 eggs cost?
9. How much you spend on rental/lodging per month?
10. How much does a cinema ticket cost?

Cheers.
For how much things cost in sg, you can refer to my latest blog entry


 
Posted: Wed Feb 21 13:04:21 2007 Post | Quote in Reply  
  CorDrine said:
>Would just like to know how much things cost in your country. Do share.
>
>To start: State your countries exchange rate vs US. Eg US$1 is to S$1.50
>
>Next state how much each of these things cost in your country:
>
>1. Transportation from your home to your sch/work place.
>2. Regular Lunch cost
>3. Nice fancy dinner cost
>4. Water and Electrity Bills per month, for how many person.
>5. Cable TV cost per month, what do you get for it?
>6. How much does a can of coke cost?
>7. How much does a McDonald Value Meal cost?
>8. How much does 10 eggs cost?
>9. How much you spend on rental/lodging per month?
>10. How much does a cinema ticket cost?
>
>Cheers.
>For how much things cost in sg, you can refer to my latest blog entry

----

I have the benefit of spending a lot of my time in Detroit (USA), and the rest bordering on it, where American currency is commonplace enough that I can put all this in US dollar terms.

1. Bus from here to the university will run me $1.25; cab from here to the university will run me $7; gasoline in my Intrepid from here to the university will run me about a dollar, maybe slightly more.

2. Lunch (sandwich, fries, and a coffee): $7 at my favourite pub.

3. for one person? My favourite sirloin steak in Detroit, plus (let's say a glass of wine, an appetizer, and a small dessert) will run me about $90.

4. Beats me, my accomodations are all inclusive :)

5. We have (quite illegal) US Satellite, we get a gazillion channels that I never watch until baseball season kicks up.

6. $1 from a vending machine.

7. I think $4? It's been awhile.

8. Couldn't tell you, sorry!

9. One bedroom apartment downtown goes for about $750.

10. $11.50


 
beetlebum Posted: Wed Feb 21 15:05:11 2007 Post | Quote in Reply  
  CorDrine said:

>
>1. Transportation from your home to your sch/work place.

I walk or ride my bike. :)

>2. Regular Lunch cost

$14-20 (pub lunch)

$20-30 (pizza lunch or something)


3. Nice fancy dinner cost

Friday I went to dinner at a nice (but not particularly fancy) restaurant in Oxford, and with wine it came to about $125- 150 head. A fancy restaurant will run about $200 a head or so.


>4. Water and Electrity Bills per month, for how many person.

Last year it cost about $200 per person per month for both.

>5. Cable TV cost per month, what do you get for it?

Can't afford it. :)

>6. How much does a can of coke cost?

330 ml $1.20 - $2.00

>7. How much does a McDonald Value Meal cost?

$10-15

>8. How much does 10 eggs cost

No idea!

>9. How much you spend on rental/lodging per month?

When I lived out of college, four of us lived in a crappy, tiny house with a tiny kitchen and it came to about $700 per person per month, not including utilities/phone/internet/food.

>10. How much does a cinema ticket cost?
>
In Oxford, about $12-16; in London, about $22


:D




 
ifihadahif Posted: Wed Feb 21 15:24:13 2007 Post | Quote in Reply  
  beetlebum said:
>
>>7. How much does a McDonald Value Meal cost?
>
>$10-15
>
you're kidding right ?
15 bucks will buy 3 value meals anywhere in the US and still give you change back.


 
beetlebum Posted: Wed Feb 21 15:36:21 2007 Post | Quote in Reply  
  ifihadahif said:
>beetlebum said:
>>
>>>7. How much does a McDonald Value Meal cost?
>>
>>$10-15
>>
>you're kidding right ?
>15 bucks will buy 3 value meals anywhere in the US and still give you change back.

i know. crazy, huh. i'll take a picture of the menu in oxford and post it. :)

(but you gotta think, £5-6 in england is like spending $5-6 in the US, although it equals $10-$12. crappy exchange rate, and a very expensive city.)


 
addi Posted: Wed Feb 21 15:43:19 2007 Post | Quote in Reply  
  beetlebum said:

>i know. crazy, huh. i'll take a picture of the menu in oxford and post it. :)


I remember going to a MacD's when I was there and having shell shock over the cost. I also remember after the airlines lost my luggaage having to shop for some levi's and being really pissed that I had to pay twice the price for a pair there compared to home.
Me and my tiny amount of student $ departed ways very quickly.


 
FN Posted: Wed Feb 21 16:09:01 2007 Post | Quote in Reply  
  1 EUR (EUR) = 1.3138 USD (USD)

>1. Transportation from your home to your sch/work place.

Depends. By train it'll cost me around 3-4€ for a round trip.

By car I'm thinking about half? Just gas, not counting wear and tear on the car and per x/km maintenance costs and such.

>2. Regular Lunch cost

Depends on how you define regular.

At school it'd be around 5€ for a decent meal including meat, vegetables and such, but that's because it's taken care off by the state for a large part.

At home I don't have much of an idea really, it probably depends on what you expect of your food. I'm thinking on average my hot meal of the day would cost around 5-10€ ingredient-wise?

>3. Nice fancy dinner cost

Again it depends.

A 3 course dinner for 2 with some decent wine and such at a nice restaurant sets me back about 70-90€.

If you're easier to satisfy you can get the same for about 50€ as well without too much trouble but I don't like looking like I don't want to spend any money on it when I take somebody out for diner. A guy has to get laid you know.

If you want more than above average you can spend about as much as you want on restaurant costs, obviously.

>4. Water and Electrity Bills per month, for how many person.

A lot.

I'm very bad for the enviroment in terms of water and electricity that I use.

I'm guessing somewhere in the region of 65-100€

>5. Cable TV cost per month, what do you get for it?

Cable doesn't cost anything here.

You get about 20 channels I think, ranging from belgian to dutch, french, german, british, spanish and italian.

Digital tv costs around 25€ a month I think. Huge amount of channels and such.

>6. How much does a can of coke cost?

Depends, 0.70€ at school, about 1.20€ in a regular pub, about 1.50 for a coke in a decent café and around 2€ in your average club.

>7. How much does a McDonald Value Meal cost?

No idea

>8. How much does 10 eggs cost?

about 1-2€?

>9. How much you spend on rental/lodging per month?

Nothing.

>10. How much does a cinema ticket cost?

about 7€ I think


 
CorDrine Posted: Wed Feb 21 20:04:43 2007 Post | Quote in Reply  
  Wow, thanks for sharing! I feel so much better now living in Singapore :P



 
libra Posted: Wed Feb 21 21:24:00 2007 Post | Quote in Reply  
  US Dollars
Transportation: I walk. The bus is free for students. Going to San Francisco on BART is probably like $6 I think. But a gallon of gas is circling 2.50 on a good day, can be over 3 in San Francisco now.

Lunch: Between $5 and $10 depending on where you are and how much you eat.

Dinner, Fancy: Lets see, Chez Panisse (the fanciest restaurant in Berkeley probably) is about $70 per person, plus wine cost ($80-$250 a bottle). But the place my boyfriend and I like to go, Tangerine, is about $35 a person.

Water & Electricity: I don't know. I don't pay my water, and my electicity bill is added to my parent's bill.

Cable TV: Minimum cost is probably $35 for basic cable. Then up from there.

Coke: no idea. I don't buy it. Probably $0.75

McDonalds: They've run past the $5 mark here, probably close to $6 with tax, or more now.

10 eggs? I dunno. I think about $3

Rent: $800/month for my studio. 1 bedrooms are 1200 or so, 2 bedrooms are 1400-2000.
A 3 bdrm house in this area will cost at least 700,000.

Movie: $8.00-12.00 depending on the theater


 
antartica Posted: Wed Feb 21 22:19:04 2007 Post | Quote in Reply  
  looking at all that it does make it sound like Singapore's nothing eh Cordy? heheh

but i still do find it pricey in many ways though...

prices and taxes are going up but salaries are still the same

yeah the govt said that they would compensate with some sorta hand outs and adding to our CPF (that's social secuirity) but heck...

SHOW ME THE MONEY!!!

i gotta get a better paying job...


 
jennemmer Posted: Thu Feb 22 01:09:35 2007 Post | Quote in Reply  
  Living in the US so $1=$1

Transportation: $12/week in gas for my car but I live fairly close to work compared to a lot of people in this city. A train downtown is $3.50 per direction or $5 for a weekend pass. Transportation once downtown is I think $1.50 per trip.

Regular lunch: If I grab a small lunch (sandwich, salad or similar) it is $5.50-$7. Even getting the least expensive thing I can never seem to pay with just a $5

Nice Fancy Dinner: Not being much of a wine drinker my bills come out to a bit less. $30/ea for a decent restaurant. $50/ea likely for something a bit more upscale (Anything higher than that I don't frequent)

Water: included in rent

Electricity: used to be $25- 60 depending on the season. The rate has doubled recently though.

Cable and internet: $56 for both (split with my roommate)

Can of coke: $1-$1.50

McDonalds: Around $5-$6

12 eggs: $2

Rent: my half of rent is $430. Two bedroom, one bathroom, nice size living room, tiny, tiny kitchen.

Cinema: $8-12 depending on the theater


 
CorDrine Posted: Thu Feb 22 01:47:31 2007 Post | Quote in Reply  
  I think all of you should just migrate to asia! Its so much cheaper!

I still think Sg is expensive cause I originated from Malaysia. Xchange rate is US$1 is to RM$3.5

Here's some break down:

1. Transportation from your home to your sch/work place.
RM1 one way any distance

2. Regular Lunch cost
RM2 for a bowl of noodles. RM5.5 for a hearty plate of chicken chop with fries!

3. Nice fancy dinner cost
Hotel buffet is around RM15. Better one I guess can go up to RM30 per person.

4. Water and Electrity Bills per month, for how many person.
No idea, my parent pays them.

5. Cable TV cost per month, what do you get for it?
RM80 for about 40 channels?

6. How much does a can of coke cost?
RM0.50 per can. Or RM1.50 per cup in a cafe.

7. How much does a McDonald Value Meal cost?
RM4.50? Maybe RM5.

8. How much does 10 eggs cost?
RM1.20

9. How much you spend on rental/lodging per month?
RM1000 will get you a condo with pool, tennis court, sauna in Penang. RM1000 will get you a double storey house in Kuala Lumpur.

10. How much does a cinema ticket cost?
RM9.

Cheers!



 
Mark Posted: Thu Feb 22 03:34:11 2007 Post | Quote in Reply  
  Living in the Netherlands

1 EUR (EUR) = 1.3138 USD (USD) (thnx Chirstophe ;)

>1. Transportation from your home to your sch/work place.
Since I'm still a student and get sponsored by the government, public transportation free for me during the weekdays. Normal costs 20,70 for second class, which gives you a one hour 15 minutes train trip.

>2. Regular Lunch cost
5 - 10 Depending on size and how healthy it is (The healthier the more expensive)

>3. Nice fancy dinner cost
As much as you want. For me, 2 person diner probably between 100 - 150

>4. Water and Electrity Bills per month, for how many person.
Electricity is about 100 - 125 per month.
Water I do not know, but will be high also.
This is for a three person household.

>5. Cable TV cost per month, what do you get for it?
15,75 for 37 television channels (and 40 radio stations)

>6. How much does a can of coke cost?
Ranging 0,65 to 2,50. Can be more expensive at fancy highway hotels.

>7. How much does a McDonald Value Meal cost?
Is that like a menu? Menu's cost somewhere between 6 and 10 I think.

>8. How much does 10 eggs cost?
"Not healthy for Chicken" eggs: 0,65
"Less not healthy for Chicken" eggs: 0.80
"Chicken lives happy live" eggs: 1,50+

>9. How much you spend on rental/lodging per month?
450

>10. How much does a cinema ticket cost?
Around 8


 
Cherry_Moon Posted: Thu Feb 22 06:12:42 2007 Post | Quote in Reply  
  CorDrine said:
>1. Transportation from your home to your sch/work place.
$4 a day in gas

>2. Regular Lunch cost
i take a brown bag lunch so i'm not sure.

>3. Nice fancy dinner cost
erm. i'm too poor to have a fancy dinner or otherwise. Last time there was a "fancy" dinner we went to the melting pot and it was about $35 a head

>4. Water and Electrity Bills per month, for how many person.
water is included in the rent. Electric tends to run around 60 a month for most of the year. And 120 for winter. For two ppl.

>5. Cable TV cost per month, what do you get for it?
I don't own a tele and I won't bother getting one for a long while. Waste of good money.

>6. How much does a can of coke cost?
Depends on where you get it but I've gotten coke for a quarter (25 cents) but I've also paid up to $1.50 for a can.

>7. How much does a McDonald Value Meal cost?
Don't know this one either. I don't eat Mcdonald's.

>8. How much does 10 eggs cost?
Eggs only come in dozens or half dozens. Again I've paid anywhere from 50 cents for half and 85 cents for a dozen. To 3 times that amount.

>9. How much you spend on rental/lodging per month?
$680 for my 2 bed 1 1/2 bath.

>10. How much does a cinema ticket cost?
1.50-7.50 depends on which cinema.


 
addi Posted: Thu Feb 22 06:27:24 2007 Post | Quote in Reply  
  Mark said:

>Is that like a menu? Menu's cost somewhere between 6 and 10 I think.

well this put a smile on my face. I started getting this visual of you ordering a plastic laminated menu and trying to eat it.

: )


 
jennemmer Posted: Thu Feb 22 09:06:52 2007 Post | Quote in Reply  
  Mark said:

>>8. How much does 10 eggs cost?
>"Not healthy for Chicken" eggs: 0,65
>"Less not healthy for Chicken" eggs: 0.80
>"Chicken lives happy live" eggs: 1,50+


I like this. I am referring to eggs this way from now on...


 
kurohyou Posted: Thu Feb 22 18:37:03 2007 Post | Quote in Reply  
  This is completly off topic...

Jen, I can't get over how cool your eyes look in your avatar...

Just had to say something...

Okay back to the topic... I'll answer best I can but I don't pay that much attention to costs of things...

PS. I live in Colorado... Home of Mountains, Gay Pastors, and Meth...

1. Transportation from your home to your sch/work place.

No idea, but I put $35.00 in my car every two weeks or so and that is what its primary purpose is. Sad thing is that I'm considering getting a pick up, or some form of 4wd, so I'm guessing my days of decent gas mileage are done.

2. Regular Lunch cost

I spend about $10.00 eash day on lunch, give or take. Less if I am doing fast food.

3. Nice fancy dinner cost

Spend $100 for my Anniversery Dinner in January.

4. Water and Electrity Bills per month, for how many person.

Utilities at my apt run between $65.00 a month and $114, depending on whether we can get the kids to sleep in their winter gear and only shower once a week...

5. Cable TV cost per month, what do you get for it?

Too much for me to justtify purchasing. I have the 7 or 8 basic channels which I barely watch, so I can't see spending money for 500 channels of tv I won't watch.

6. How much does a can of coke cost?

A can... $.50 but I don't see cans as often as I used to. 1 Liter bottles... $1.00

7. How much does a McDonald Value Meal cost?

$5.00 maybe... I usually get a couple things off the dollar menu and spend about $3.

8. How much does 10 eggs cost?

That I don't know. Its been a while since I bought the eggs...

9. How much you spend on rental/lodging per month?

$950 - $1000 for a three bedroom apt on the second floor where my hyperactive bounce machines probably drive the neighbors crasy. But it seems that since I have been coming home in my academy uniform that they don't talk to me as umch as they once did... Must have a meth lab downstairs...

I can't afford to get a house right now because the market is crazy, though they say its coming down. We'll see. But we'll be buying a home in the next year or two I'm guessing, depending on whether I get a job with a local PD or now.

10. How much does a cinema ticket cost?

I don't know but our last outing with the kids and myself and the wife cost $50-$60 I think. But the time you factor in the drinks and the super jumbo extra buttery heart attack they sell, plus the jug of nasty they sell to make you pee mid way through the movie so you don't even get your money's worth.


Not that it matters...




 
Dancer Posted: Fri Feb 23 14:18:48 2007 Post | Quote in Reply  
  i can share abit about living costs in Shenzhen, china.

>
>1. Transportation from your home to your sch/work place.

Taxis go by the meter - starts at US$1.70 +, and is comparable to SG.

>2. Regular Lunch cost

You can get a bowl of something at US$1

>3. Nice fancy dinner cost

Chinese seafood Dinner with private room, including TV and private washroom with a minimum spending of US$100 at a posh restaurant.

>4. Water and Electrity Bills per month, for how many person.
>5. Cable TV cost per month, what do you get for it?

We pay like about US$23 per month in SG, but they pay this amount for a year and got more than 20 channels.

>6. How much does a can of coke cost?

it depends on who's buying. locals only pay like US$0.50 for it.

>7. How much does a McDonald Value Meal cost?
>8. How much does 10 eggs cost?
>9. How much you spend on rental/lodging per month?

my company paid about US$2,500 for a year for a room.

>10. How much does a cinema ticket cost?
>
>Cheers.
>For how much things cost in sg, you can refer to my latest blog entry

Sg is definitely one expensive city where inflation grows faster than our paycheck!



 
Paulo Posted: Mon Feb 26 06:13:13 2007 Post | Quote in Reply  
  I live in Wales so things are normally cheap.


1. Transportation from your home to your sch/work place.

Well train would be about 5 a day, same in petrol really. It's about $9.81

2. Regular Lunch cost
2 - $3.92


3. Nice fancy dinner cost

With my girlfriend about 50 - $98.15

4. Water and Electricity Bills per month, for how many person.

Well I still live with my folks (there's 5 of us). The last electric one was 260 - $510.52. I really don't know how much the water bill was.

5. Cable TV cost per month, what do you get for it?

59 - $115. I get 15 movie channels 4 sport (only watched for football) and about 60 radio stations, Chelsea TV (dedicated channel to my football club) and about 400 channels dedicated to everything from Paramount Comedy, Sky One (shows Lost 24 etc) and other such stuff.

6. How much does a can of coke cost?
it's about 0.50 - $0.98

7. How much does a McDonald Value Meal cost?
I think its 2 - $3.92

8. How much does 10 eggs cost?
Hmm i'll say 1 - $1.96

9. How much you spend on rental/lodging per month?
Nothing but averages about 250 - $490 a month.

10. How much does a cinema ticket cost?
6 - $11.60


 



[ Reply to this thread ] [ Start new thread ]